Budowa jednostki


KISS SIDEWINDER wyposażony jest w dwa scrubbery z głowicami. W głowicy prawego scrubbera znajdują się podłączenia węży dostarczających tlen i diluent oraz Automatic Diluent Valve (ADV). W głowicy lewego scrubbera umieszczone są 3 sensory tlenowe z kablem umożliwiającym podłączenie urządzenia monitorującego PPO2 oraz zawór nadmiarowy. Zestaw wyposażony jest również w automat tlenowy o stałym ciśnieniu międzystopniowym, oraz urządzenie ręcznego dodawania tlenu (Manual Addition Valve - MAV) w któym znajduje się również dysza stałego przepływu (CMF) . Całości dopełnia przeciwpłuco, umieszczone pomiędzy uprzężą sidomount a plecami nurka, stanowiące dolne połączenie scrubberów oraz łączące głowice scrubberów gumowe węże karbowane z DSV (Dive Supply Valve).

 

Wydech dzięki jednokierunkowym zaworkom grzybkowym kierowany jest do głowicy prawego scrubbera (strona wydechowa), gdzie dostarczany jest tlen z dyszy stałego przepływu oraz w miarę potrzeby dodawany diluent (przez Automatic Diluent Valve) lub więcej tlenu (przez Manual Addition Valve). Następnie gaz przechodzi przez prawy scrubber, gdzie pierwszy raz oczyszczany jest z dwutlenku węgla, i zostaje wtłoczony do przeciwpłuca. Następnie podciśnienie wdechu powoduje przepływ gazu z przeciwpłuca przez lewy scrubber (strona wdechowa), gdzie następuje drugie oczyszczanie z dwutlenku węgla. Zanim gaz ponownie trafi do płuc nurka, na bazie trzech sensorów tlenowych odbywa się pomiar PPO2.

W fabryczny skład zestawu KISS SIDEWINDER nie wchodzi: uprząż sidemount, butle i automaty sidemount oraz butla tlenowa – aczkolwiek nie ma potrzeby zmiany dotychczas używanej uprzęży i butli – wszystkie modele uprzęży i wielkości butli są kompatybilne z SIDEWINDER.

 

Reszta komponentów widoczna na pniższej grafice dostarczana jest w zestawie fabrycznym.


Wyjątek stanowi komputer monitorujący poziom tlenu w pętli – użytkownik ma możliwość wyboru komputera marki Sherwater lub Divesoft lub zastosowanie własnego komputera (poszczególne opcje generują różnice cenowe).  Możliwe jest również podłączenie drugiego komputera, HUD lub wyświetlacza za pomocą dodatkowego portu znajdującego się w głowicy i rozdzielacza (tzw. cell spliter lub splitting board) umożliwiającego podłączenie obu kabli do tych samych sensorów tlenowych.


Do wyboru mamy również wersje na wody ciepłe oraz na wody zimne. Dla nurkowania w wodzie poniżej 16 stopni Celsjusza producent pokrywa zewnętrzną powierzchnię kanistrów specjalnym materiałem izolacyjnym co podnosi wydajność scrubbera w zimnej wodzie o 20%

 

Firma KISS Rebreathers zapewnia również możliwość spersonalizaowania jednostki według preferencji własnych, dając klientom możliwość wyboru typu oraz poziomu redundancji kluczowych elementów jednostki. Konfigurator wraz z cenami znajduje się TUTAJ


  1. Wąż zasilający suchy skafander
  2. Podłączenie diluentu
  3. Automat z wężem 2m (dla partnera lub bailout #2)
  4. ADV – automatyczny zawór diluentu
  5. Przeciwpłuco
  6. Prawy scrubber
  7. Automat bailout #1
  8. DSV – Dive Surface Valve
  9. Monitoring PPO2
  10. Wąż do inflatora
  11. Zawór nadmiarowy
  12. Podłączenie – 3 czujniki tlenu
  13. MAV – manualne dodawanie tlenu
  14. Lewy scrubber
  15. Automat tlenowy
  16. Butla z tlenem (0,85-2 ltr)

 

TROCHĘ WIĘCEJ SZCZGÓŁÓW


Chcąc w pełni poznać tę jednostkę warto również w kilku słowach omówić bardziej szczegółowo podstawowe elementy składowe, charakterystyczne dla marki Kiss Rebreathers oraz jednostki Sidewinder.

 

ZAWÓR RĘCZNEGO DODAWANIA TLENU (Manual Addition Valve - MAV) i DYSZA STAŁEGO PRZEPŁYWU

 

W jednostce Sidewinder tlen podawany jest do wydychanego gazu, tj. prawego pojemnika z absorbentem, przez dyszę stałego przepływu oraz, w razie potrzeby, manualnie. Wąż zasilający z kolei zamontowany jest w głowicy. Miejsce wtrysku zostało tu umieszczone, aby dać czas na uzyskanie jednorodnej mieszaniny przed pomiarem – gaz przepływa przez pojemnik z absorbentem, przeciwpłuco a następnie drugi pojemnik z absorbentem, dzięki czemu zanim dotrze do czujników tlenowych umieszczonych w głowicy lewego scrubbera gaz jest już dobrze wymieszany. 



Przepływ tlenu z automatu tlenowego o stałym ciśnieniu międzystopniowym zapewnia dysza. Dysza ta (niewielki otwór umieszczony w MAVie) podaje, przy stałym ciśnieniu wejściowym, ściśle określony przepływ, który jest niezależny od ciśnienia otoczenia (w granicach głębokości podanych przez producenta urządzenia KISS, tj. 93m). W rezultacie otrzymujemy stały przepływ gazu o określonej wartości nawet przy wzroście głębokości. Dla utrzymania stałego ciśnienia wejściowego zastosowano specjalnie zablokowany pierwszy stopień automatu (zamiast klasycznej elastycznej membrany przenoszącej ciśnienie otoczenia zamontowano derlinową zaślepkę). Dysza umiejscowiona jest po stronie wydechowej pętli i użytkownik ma do niej łatwy dostęp na potrzeby konserwacji. Między MAVem a wężem zasilającym znajduje się zawór zwrotny (jednokierunkowy).

 

Zamiast standardowego MAV'a jednostka może być wyposażona w Dual button MAV umożliwiający ręczne dodawanie zarówno tlenu jak i diluentu.

 

PRZECIWPŁUCO


W modelu Sidewinder zastosowano pojedyncze przeciwpłuco. Przeciwpłuco umiejscowione jest pomiędzy plecami a uprzężą. Rozwiązanie takie nie zajmuje miejsca na klatce piersiowej nurka, dzięki czemu mamy łatwy dostęp do zaworu suchego skafandra i inflatora, a do tego nie ogranicza pola widzenia, jak ma to miejsce w przypadku przeciwpłuc montowanych na przodzie lub ramionach. Dla modelu Kiss Spirit Sidewinder dostępne są dwa rodzaje przeciwpłuca. Ich objętość jest zbliżona, natomiast różnią się kształtem.

ZAWÓR DSV


Jednostka wyposażona jest w standardowy zawór DSV (Dive Supply Valve) bez systemu bailout, inaczej niż ma to miejsce w innych rebreatherach. Węże do DSV obciążone są 4 pierścieniami, dając razem 8 pierścieni na pętli oddechowej. Na życzenie klienta jednostka może być wyposażona w BOV (Bail-out Valve).



POJEMNIKI Z ABSORBENTEM (SCRUBBERY)


KISS Sidewinder wyposażony jest w dwa scurbbery. Gaz przepływa zgodnie ze wskazówkami zegara od zaworu DSV do prawego pojemnika, dalej do przeciwpłuca umiejscowionego poniżej, później do lewego scrubbera i z powrotem do DSV.
Taka konfiguracja wiąże się z kilkoma zaletami: zwarta konstrukcja rebreathera, niski opór oddechowy, większe bezpieczeństwo i zwiększona odporność na zalanie, wydajne zużycie absorbentu.



Do jednostki KISS Sidewinder zaleca się stosowanie absorbentu produkowanego przez firmę MP United (Molecular Products) o wielkości ziaren w przedziale 2,5–5,0 mm. Możliwe jest również stosowanie drobniejszego absorbentu Sofnolime „797”, co wydłuża czas ochrony materiału, natomiast nieznacznie zwiększa wysiłek oddechowy.
Oba scrubbery mieszczą łącznie około 3 kg absorbentu, co w zależności od temperatury wody daje wydajność około 4 h.
Do wyboru mamy również wersje scrubberów na wody ciepłe oraz na wody zimne. Dla nurkowania w wodzie poniżej 16 stopni Celsjusza producent pokrywa zewnętrzną powierzchnię kanistrów specjalnym materiałem izolacyjnym co podnosi wydajność scrubbera w zimnej wodzie o 20%.

Aby zapewnić jeszcze większą wydajność scrubberów i zarazem znacząco podnieść komfort termiczny przy nurkowaniach w bardzo zimnej wodzie 2-4 st C, KISS rebreather wprowadził dodatkowa opcję elektrycznie podgrzewanych scrubberów.


MONITORING PPO2


Model Spirit Sidewinder stanowi system mCCR, a co za tym idzie nie jest wyposażony w elementy elektroniczne, takie jak sterowany komputerowo solenoid. Nurek ma do dyspozycji dane dotyczące wartości PPO2 za pośrednictwem podstawowego wyświetlacza PPO2 i/lub komputera podłączonego do trzech czujników tlenowych typu 22-D znajdujących się w scrubberze. Komora z sensorami umiejscowiona jest pod płytą czujników w górnej części głowicy lewego scrubbera. Na potrzeby nurkowania technicznego oraz dla nurków, którzy chcą korzystać z dodatkowych przyrządów monitorujących poziom PPO2, możliwe jest podłączenie drugiego komputera, HUD lub wyświetlacza za pomocą dodatkowego portu znajdującego się w głowicy i rozdzielacza (tzw. cell splitter lub splitting board) umożliwiającego podłączenie obu kabli do tych samych sensorów tlenowych.


 

DODATKOWE INFORMACJE PRAKTYCZNE

 

System KISS Spirit Sidewinder przeznaczony jest do nurkowania w uprzęży sidemount (nie jest w zestawie). Urządzenie można używać z dowolną uprzężą sidemount .

 

Kolejną sprawa jest dobór butli do rebreathera KISS Sidewinder. Jest to kwestią osobistego wyboru, natomiast zwykle stosuje się do tlenu butle o pojemności 2 litry. Czy warto stosować większe butle tlenowe? Kiedy przyjrzymy się wydajności absorbentu odpowiedź będzie dość oczywista. Na tym etapie warto jedynie powiedzieć, że pełna butla dwulitrowa daje przepływ 0,7 litra tlenu na minutę niezależnie od głębokości nurkowania, co przekłada się na zapas tlenu na przeszło 4 ½ godziny.


Jako butle bailout oraz diluentową używamy klasycznie skonfigurowanych butli sidemount o wielkości zależnej od potrzeb danego nurkowania.

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]